Spokój natury

Spokój natury

Dzika natura jest dla mnie doskonałą odskocznią od codziennej rutyny. Dzięki przebywaniu w naturalnym środowisku mogę zresetować swój umysł, wyciszyć myśli oraz nabrać dystansu do swojego życia. Spokój natury jest dostępny dla każdego z nas, trzeba tylko  się zatrzymać na moment i po niego sięgnąć.

 

Życie w pudełku

Człowiek jest istotą, która nie została stworzona do życia w czterech ścianach. Niestety większość ludzi  swój czas spędza w sztucznych murach pomieszczeń. Otoczeni betonem, zanieczyszczeni skażonym powietrzem, siedzący prawie 14 godzin na dobę, stopniowo stają się zestresowani, nieszczęśliwi i spięci. Pojawiają się choroby i dysfunkcje, które są uważane za „normalne.” Wyrwanie  z pudełka, odklejenie się od ekranu monitora i tymczasowa rezygnacja z wszelkich wygód „cywilizowanego” świata może wydawać się przerażająca i budzić obawy, ale kiedy spędzi się kilka nocy pod namiotem w puszczy, zdobędzie szczyt góry lub po prostu pospaceruje po tętniącym życiem lesie, następuje znaczna przemiana – Chaos i niepokój zaczyna stopniowo zanikać, a umysł i ciało powracają do utraconego stanu homeostazy.

 

Widok ze szczytu Walii – Park Narodowy Snowdonia.  Copyright: Patryk Wojtal

 

Za górami, za lasami…

W ciągu ostatnich kilku lat góry stały dla mnie czymś więcej niż tylko szarą materią wystającą z ziemi. Od kiedy zacząłem biegać w terenie górskim, zrozumiałem, jak bardzo są one niezwykłe i mistyczne. Teraz podczas długich samotnych wspinaczek/biegów towarzyszy mi dziecinna radość z pokonywania swoich ograniczeń, oddychania czystym powietrzem oraz zapierających dech w piersiach widoków. Eksploracja nowych terenów  pobudza mój umysł i zwiększa kreatywność. Jeśli masz szczęście tak jak ja i mieszkasz blisko gór, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby w najbliższym czasie spakować tobołek i ruszyć w trasę. Jestem przekonany, że zauroczą cię majestatyczne szczyty, wyzwalający spokój oraz uspokajająca siła zieleni. Musisz tylko sobie na to pozwolić i oderwać od „przeszkadzajek,” czyli np.: telefonu.

 

Tatry Wysokie - Widok z Zawratu (Wysokość n.p.m.: 2 159 m)
Tatry Wysokie – Widok z Zawratu (Wysokość n.p.m.: 2 159 m)  Copyright: Patryk Wojtal

 

Mnich w lesie

Las jest moim ulubionym miejscem do medytacji uważności. Podczas spaceru mogę ukierunkować swoją uwagę na otaczające mnie dźwięki oraz zapachy natury. Las uspokaja myśli, ponieważ brakuje w nim form stworzonych przez człowieka, które pobudzają do ciągłego myślenia. Po pewnym czasie następuje synchronizacja umysłu z ciszą naturalnego środowiska, co skutkuje oderwaniem się od problemów i zmartwień codziennej egzystencji. Czuję wtedy, że jestem połączony z naturalnym rytmem przyrody, jako jej integralna część, a nie oderwany, obcy byt.

 

 

Las

 

Ucieczka w Bieszczady

„A może by tak wszystko rzucić i wyjechać w Bieszczady?” 

Te myśli powracają do mnie szczególnie w czasie, kiedy zmagam się z jakimś trudnym zadaniem. Uroku Bieszczadzkich gór dane mi było doświadczyć podczas zimowego maratonu w styczniu. Przemierzając dziką krainę, podziwiałem surowy krajobraz i wypatrywałem niedźwiedzia, na którego obecność liczyłem od samego początku trasy. Zaraz po powrocie zapisałem się na kolejny bieg, który ma odbyć się w październiku. Bieszczady są doskonałym miejscem na kontemplację przyrody i odpoczynek.

Bieszczady, Cisna, styczeń 2017
Bieszczady, Cisna, styczeń 2017. Copyright: Patryk Wojtal

 

Mam nadzieję, że ten krótki wpis zainspiruje Cię do wyruszenia na epicką wyprawę lub do zwykłego spaceru i wytchnienia na łonie natury.

Podziel się w komentarzu swoimi ulubionymi miejscami, do których chętnie wracasz 🙂

 

 

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *