Skuteczna nauka, jak się uczyć

Skuteczna nauka, jak się uczyć

Skuteczna nauka jest jedną z tych umiejętności, której paradoksalnie nie uczy się w szkole.  Jest to umiejętność, która nie tylko oszczędzi Ci masę czasu, ale też da satysfakcję i zwiększy poczucie skuteczności. Uczymy się przez całe życie, dlatego warto wiedzieć jak robić to skutecznie…

Ostatnio natknąłem się na ciekawy wykład byłego profesora koledżu Pierce w Waszyngtonie, Marty’ego Lobdella, który przedstawił interesujące techniki dotyczące efektywnej nauki.  Wykład trwa prawie godzinę, więc postanowiłem streścić najważniejsze wskazówki, których wprowadzenie w praktykę sprawi, że będziesz bardziej efektywny w nauce. Tym, którzy są dociekliwi i angielski nie stanowi przeszkody, polecam oglądnąć cały wykład, który wkleję na końcu.

1. Rozdziel czas nauki na 20-40-minutowe sesje

  • Kiedy uczymy się bez przerwy nasza wydajność zaczyna spadać do zera po ok. 30 minutach nauki. Rozwiązaniem jest tu  przerwa pomiędzy każdą sesją i przeznaczenie tego czas na to, co się lubi; zadzwoń do przyjaciela, przejdź się na spacer itd. Potem wróć na miejsce pracy i rozpocznij kolejną sesję. Dzięki temu z pozoru banalnemu trikowi, twoja wydajność będzie się utrzymywać na poziomie 100 % przez następne godziny nauki.
  • Przed rozpoczęciem sesji zaplanuj dla siebie coś specjalnego,  co będzie dla ciebie nagrodą po ukończeniu ostatniej sesji.
  • Wykorzystaj Pomodoro timer, który automatycznie będzie odmierzał czas pracy oraz przerw.

2. Stwórz miejsce, które będzie Ci służyć tylko do nauki

  • Wielu z nas nie docenia wpływu otoczenia, dlatego warto zatroszczyć się o odpowiednie warunki do nauki. Wyłącz tv i ogranicz wszelkie dystraktory.
  • Jeśli uczysz się w tym samym pomieszczeniu, w którym śpisz, spotykasz się ze znajomymi, jesz i nie masz możliwości zmiany swojego otoczenia wypróbuj prosty trik z lampą. Kup lampkę i używaj jej w czasie  nauki- kiedy ją włączysz będzie to sygnał dla twojego mózgu do koncentracji. Ja  do przejścia w tryb pracy/nauki używam zwykłej smyczy na klucze, którą wkładam na szyję- stosuję tę metodę od lat i doskonale się sprawdza 🙂
  • Zadbaj o to, aby regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym się uczysz.

 3. Ucz się aktywnie

Czytanie na okrągło tych samych informacji może być nieefektywne dla większości studentów/uczniów. Jeśli ten mechanizm Ci służy i jesteś w stanie zrozumieć i zapamiętać dany materiał poprzez czytanie nie zmieniaj tego. Istnieje jednak sposób, który sprawi, że będziesz bardziej efektywny.

Na początku każdej sesji nauki zadaj sobie pytanie – Czym jest to, czego się uczę?  Może to być fakt lub pojęcie (concept) . Fakt to na przykład stwierdzenie: Psychologia poznawcza w pierwszym okresie rozwoju była nazywana psychologią eksperymentalną, z kolei zrozumienie czym jest psychologia poznawcza jest pojęciem.

Fakt można można łatwo zapamiętać i zapomnieć, lecz w każdej chwili wujek google pomoże nam w potrzebie.  Pojęcie z kolei wymaga czegoś więcej – zrozumienia. Z chwilą, kiedy prawidłowo zrozumiesz pojęcie zostanie ono z tobą przez długi czas. Jak to zrobić? Rozłożyć je na czynniki pierwsze i ubierz we własne słowa, używając analogi.

Kolejna istotna rzecz to rozróżnienie pomiędzy rozpoznaniem (recognicion) a przypomnieniem (recollection). Zrób krótki eksperyment – weź gazetę/książkę, którą ostatnio czytałeś i otwórz ją na dowolnej stronie. To, czego doświadczasz to złudzenie, że pamiętasz treść strony (np.reklamy). Na dowód tego, że jest to rozpoznanie, a nie przypomnienie postaraj się przewidzieć co pojawi się na następnej stronie… Jest na to prosty sposób – po przeczytaniu danej informacji, wróć do poprzedniej, zamknij oczy i powiedz ją na głos. To pozwoli ci utrwalić wiedzę.

   

4. Rób efektywne notatki

Robinie notatek jest niezwykle ważne, ponieważ: a) nie jesteś w stanie zapamiętać wszystkich istotnych informacji, b) robienie notatek angażuje cię w proces słuchania i uniemożliwia odpłynięcie do krainy marzeń 🙂

Często, kiedy po wykładach przeglądam swoje notatki, nie pamiętam, dlaczego zapisałem daną myśl i stwierdzam, że godziny skrupulatnego notowania poszyły na marne. Oto rada prof. Lobdella jak temu zaradzić:

„Zaraz po wykładzie  weź swój notatnik i rozszerz wszystko, co zapisałeś; dopisz dodatkowe informacje, szczegóły, skojarzenia i cytaty.”

Warto poświęcić 5-10 minut, aby ocalić notatkę przed zapomnieniem.

5. Nauczaj kogoś albo „coś” w celu utrwalenia wiedzy

 Przekazywanie wiedzy drugiej osobie jest najlepszą formą nauki, ponieważ wspiera ten proces i pokazuje Ci, czy naprawdę zrozumiałeś dany materiał. Jeśli osoba, którą uczysz nie będzie rozumieć, musisz wrócić do materiału, powtórzyć i podjąć kolejną próbę. Jeśli aktualnie nie masz żadnej osoby, którą mógłbyś uczyć zastąp ją pustym krzesłem. Zda egzamin równie dobrze. Ja dla przykładu używam porcelanowego słonia, któremu podczas nauki wyjaśniam (na głos) zawiłe teorie psychologiczne. Brzmi dziwnie, ale działa 🙂

6. Używaj podręcznika prawidłowo

Podręcznik akademicki może często przytłaczać swoją objętością i ogromem informacji, które musimy przyswoić. Na szczęście istnieje metoda czytania, która umożliwi poskromienie każdego opasłego tomu. Nazywa się SQ3R i składa  z 5 kroków, przez które należy przejść. Poniżej przedstawiam je w skrócie.

        1.Survey(przegląd)-  Przed rozpoczęciem czytania przeglądnij rozdział.

2.Question (pytania) Zrób listę pytań, które będą kluczowe. (możesz je zapisać)

3.Read (czytanie)  Rozpocznij czytanie, skupiając się na znalezieniu odpowiedzi na postawione pytania.

4.Recite (recytowanie) Zadaj sobie postawione pytania (na głos) i  odpowiedz na nie, używając jak największej ilości zdań.

5.Review (powtórzenie) Przez kolejne dni powtarzaj dany materiał. Możesz wykorzystać do tego fiszki.

 7. Używaj mnemotechnik, aby zapamiętać fakty

Mnemotechniki to  metody zapamiętywania informacji. Wykorzystując jeden z wydajniejszych systemów zapamiętywania byłem w stanie zapamiętać 120 cyfr liczby Pi. Oczywiście mój trening trwał kilka miesięcy, ale dzięki tej metodzie mogę w ciągu sekund zapamiętać: numery kart, numery telefonów, wszelkie ciągi cyfr i inne użyteczne informacje. Główny system pamięciowy (GSP) jest jedną z najpotężniejszych technik zapamiętywania, jednak aby osiągnąć ten poziom trzeba zacząć od podstaw. W internecie jest mnóstwo poradników jak wyjaśniających jak stosować mnemotechniki, jednak postaram się poruszyć tę istotną kwestię w następnych wpisach 🙂

Poniżej wklejam wykład, który polecam obejrzeć, żeby  rozszerzyć swoją wiedzę.

 

Podobne wpisy

2 Replies to “Skuteczna nauka, jak się uczyć”

  1. Fajny artykul, ale troche drobnych literowek utrudniajacych zrozumienie 😉 przykladowo w trzecim punkcie „spójrz przed siebie i ją powtórz ją w powietrze. To pozwoli ci utrwalić informację.” i na poczatku jeszcze „Wykład trwa prawie godzin,” chociaz tutaj latwo z kontekstu wywnioskowac o co chodzilo. Pozdro, ciekawie sie czytalo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *