Mój sposób na potworną produktywność

Mój sposób na potworną produktywność

Technika Pomodoro jest jednym  z najprostszych i najskuteczniejszych wynalazków do zwiększenia produktywności.  Stosuję ją od bardzo dawna i nie wyobrażam sobie pracy oraz nauki bez niej. Możesz zacząć stosować ją już teraz – to naprawdę proste!

 

Czym jest Pomodoro?

Pomodoro to technika zarządzania czasem, która ułatwia walkę z prokrastynacją oraz zwiększa produktywność. Dzięki tej technice twoja koncentracja będzie jak laser. Skupisz się na jednym zadaniu i zrealizujesz go o wiele szybciej, niż w przypadku rozdrabniania się na tuziny innych i uprawiania multitaskingu.

Wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć czerpać z niej korzyści to minutnik i dobre chęci. Może  to być zwyczajny kuchenny timer lub  zegarek.  Jednak obecnie jest dostępnych wiele świetnych aplikacji, które mają dodatkowe funkcje i sprawdzają się wyśmienicie w praktyce. Zrób już teraz pierwszy krok i zaopatrz się w timer. ( lista aplikacji na końcu)

 

Jak ją stosować?

Masz przed sobą trudne, ale ważne zadanie do wykonania, jednak nie możesz się zmobilizować i przezwyciężyć niechęci do jego wykonania. Uruchamiasz więc aplikację pomodoro i nastawiasz czas na 25 minut. Przez te 25 minut  koncentrujesz  się tylko na tym jednym zadaniu, a po upłynięciu tego czasu, robisz 5-10 minutową regeneracyjną przerwę.

Dlaczego to działa? Świadomość, że to tylko 25 minut pracy, pozwoli Ci  łatwiej przełamać niechęć do rozpoczęcia realizacji zadania. Dodatkowo czas przerwy, podczas której  możesz napić się wody lub przejść się na krótki spacer umożliwi ci regenerację umysłu oraz ciała. Dzięki temu będziesz mógł powrócić do zadania wypoczęty, z czystym umysłem.

Już teraz zaplanuj swoje pierwsze 25-minutowe sesje pracy/nauki/czytania, które wykonasz w najbliższym czasie. Daj sobie dwa tygodnie na zapoznanie się i poeksperymentowanie z metodą, dopasuj czas przerw oraz sesji do swoich potrzeb i pamiętaj, że najtrudniej zawsze jest zacząć. Wprowadzaj zmiany małymi krokami.

 

4 główne zasady korzystania z techniki

 1. Nie przerywaj sesji. Staraj się pracować w skupieniu przez wyznaczony czas.
 2. Ogranicz  wszelkie „przeszkadzajki” typu: maile, portale społecznościowe i sms-y. Poinformuj też ludzi w swoim otoczeniu, że jesteś niedostępny w trakie sesji.
 3. Zaplanuj aktywne przerwy (na przykład: wyjście na świeże powietrze zamiast przeglądania facebooka)
 4.  Na początku nie planuj wiele zadań. Daj sobie przestrzeń do realizacji tych 3, 4  najważniejszych na dzień.

 

Jak Zwiększyć efektywnoś techniki?

Opisałem podstawową wersję pomodoro, którą w łatwy sposób możemy ulepszyć. Zastosujemy tu dodatkową metodę, którą nazywam techniką talizmanu. 

Talizman to  na przykład pierścionek, smycz lub opaska na nadgarstek, którą zakładasz na czas trwania sesji pomodoro. Najważniejsze jest to, aby ten przedmiot był wyczuwalny w dotyku. Z czasem twój mózg wyrobi sobie nawyk zwiększania koncentracji zaraz po włożeniu talizmanu, co ułatwi ci skupienie na wykonywanym zadaniu. Za każym razem, kiedy będziesz zaczynał pracę,  niech twoim głownym celem będzie ubranie talizmanu – nie myśl w ogóle o liście zadań do zrobienia, oddziel się od natrętnych myśli o przytłaczającej ilości zadań – to wykluczy niechęć do rozpoczęcia sesji nauki/pracy.

Już od 4 lat moim talizmanem jest zwykła smycz na klucze, którą wkładam na szyję przed rozpoczęciem sesji pracy/nauki. Jest to sygnał, że przez następne 35 minut (tyle trwa obecnie moja jednorazowa sesja) skupiam się maksymalnie na jednym zadaniu, które wcześniej zaplanowałem.

 

Moja historia 

W liceum zaraz przed maturą usiłowałem zmusić się do wykonywania zadań z matematyki, która była moją piętą achillesową – miałem ogromne braki, nie zdałem żadej z kilku próbnych egzaminów i istniało realne ryzyko, że obleję główny egzamin, co skazałoby mnie na egzamin poprawkowy we wakacje. Istniało tylko jedno rozwiązanie tego problemu – codzienna, systematyczna nauka.Na szczęście natrafiłem wtedy na tajemniczą technikę pomodoro, która miała zdziałać cuda.  Pierwszy raz ustawiałem timer na 50 minut i przez ten czas ćwiczyłem rozwiązywanie równań. Zauważyłem, że o wiele łatwiej wykonuje mi się  zadania z myślą o alarmie, który niebawem zadzwoni i wybawi mnie z umysłowych męczarni. Głównie dzięki tej metodzie udało mi się osiągnąć systematyczność, która przełożyła się na pozytywne wyniki końcowego egzaminu.

Od tamtej chwili używam jej prawie codziennie, kiedy realizuję swój plan dnia. (Na przykład pisząc ten wpis 🙂 )

 

Podziel się w komentarzu swoimi metodami na zwiększenie produktywności. Podejmij wyzwanie i  wypróbuj Pomodoro już teraz! 

 

Top 4 sprawdzonych przeze mnie aplikacji  pomodoro. ( Zachęcam do przetestowania ich w dowolnej kolejności i dobrania jednej, odpowiedniej do swoich potrzeb)

 1. Mechaniczny Pomidor – Tej aplikacji używam obecnie.
  • Plusy
   • duże możliwości dostosowania ustawień
   • pełna automatyzacja sesji
   • sygnał pre-end, który informuje, że przerwa zbliża się lub kończy
  • Minusy
   • trzeba poświęcić trochę czasu, żeby w pełni nauczyć się jej obsługi
   • czasami dźwięk dzwonków się resetuje i trzeba ustawiać go na nowo
 2. Clear Focus
  • Plusy
   • prosty w obsłudze w sam raz dla początkujących
   • minimalistyczny i przyjemny dla oka design
  • Minusy
   • brak możliwości ustawienia dzwonka pre-end, który sygnalizuje, że zbliża się przerwa.
 3. GoodTime Czasomierz
  • Plusy
   • automatyczne włączanie trybu ” nie przeszkadzać „
  • Minusy
   • nie zauważyłem
 4. Tomato-timer 
  • Plusy
   • prosta w obsłudze
   • aplikacja przeglądarkowa
  • Minusy
   • brak automatyzacji sesji

 

 

 

 

Zobacz też:

Podobne wpisy

2 Replies to “Mój sposób na potworną produktywność”

 1. Brzmi zachęcająco. Przydałoby się jeszcze kilka słów nt. każdej apki – czym się różnią. Czy używa się ich wszystkich naraz?

  1. Cześć, dziękuję za komentarz. (Wady i zalety aplikacji uzupełniłem w poście). Osobiście na początek przetestowałbym te cztery po kolei i wybrał jedną, która wydaje się najłatwiejsza w obsłudze.
   Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *