Podróż bohatera

Podróż bohatera

Podróż bohatera ( Hero’s Journey ) to pojęcie to stworzone przez Josepha Campbella, który w siedemnastu etapach opisuje podróż, jaką przebywa bohater w trakcie opowieści. Dziś przybliżę ten fascynującą teorię oraz ukażę, jak odnosi się do naszego życia.

 

The Hero's Journey scheme
Wezwanie do działania

Pierwszy etap wędrówki to wezwanie do akcji. Bohater lub bohaterka wiedzie przeciętne życie w pospolitej wiosce, nie wyróżniając się niczym szczególnym od swoich pobratymców. Nieoczekiwanie zdarza się coś, co jest dla niego wezwaniem do przygody, wyjściem ze strefy tego, co znane poza bezpieczne bramy jego wioski.  Bohater wyrusza na wyprawę, mając lojalnego towarzysza u boku. Następnie na jego drodze pojawia się  mentor, który  staje się dla bohatera głównym przewodnikiem.

Inicjacja 

Na swojej drodze do celu, którym może być  oswobodzenie księżniczki z rąk przebiegłego  smoka lub zdobycie magicznej mocy, który odmieni jego życie, bohater stawia czoła przeróżnym wyzwaniom i pokusom, które są dla niego próbą. Jeśli je przejdzie, zostanie awansowany na wyższy poziom: ze zwykłego człowieka przeistacza się w prawdziwego herosa. Osiąga swój cel: zdobywa Święty Graal, nadnaturalne moce, rękę księżniczki, pokonuje zło.

Powrót

Po wielu tysiącach przebytych mil, tuzinach  pokonanych smoków i wybitych chordach nieumarłych, bohater wraca do wioski. Dzieli się wiedzą i doświadczeniem, które zdobył, lecz niestety mało kto go rozumie, gdyż nikt tego nie doświadczył . Bohater uświadamia sobie wtedy, że to nie cel podróży był istotny, a sama wędrówka i pokonywanie własnych słabości, które zahartowały jego ciało oraz ducha.

 

Podróż tysiąca mil, zaczyna się od pierwszego kroku…

Schemat podróży bohatera jest wykorzystywany w wielu mitach, współczesnej literaturze oraz filmie. Myślę, że koncept ten doskonale odzwierciedla  życie człowieka, którego los niejednokrotnie stawia przed trudnymi wyborami oraz karkołomnymi wyzwaniami. W ciągu naszego życia trafiamy na wiele wezwań do działania. Kluczem jest podjęcie właściwej decyzji, która może zmienić wszystko: Czy odrzucam szansę od losu i zostaję w strefie komfortu, nic nie zmieniając, czy akceptuję ją razem z kosztami, jakie ze sobą niesie i wyruszam w podróż. Niewątpliwie wybór ten wiąże się z ryzykiem i lękiem wewnętrznym przed tym, co nieznane i obce. Podróż do celu nie zawsze będzie usłana różami, śmiałka czeka przecież masa wyzwań do pokonania, aby awansować na wyższy poziom.

Jak rozpoznać wezwanie?  Może objawić się ono w formie wewnętrznego głosu intuicji, jeśli oczywiście  nie zostanie on zignorowany i wyparty poza ramy świadomości. Uczucie, że musisz zmienić coś w swoim życiu, aby ruszyć do przodu, często jest przerażające, bo wiąże się ze zmianami, których się lękamy, jednak pamiętajmy, że nie jesteśmy sami: każdy człowiek zmaga się z podobnymi lękami.

Przystając na wezwanie, podobnie jak bohater opowieści, musisz odpowiedzieć sobie na jedno pytanie:

Dlaczego jest to dla mnie ważne? 

Wyjście z  komfortu mentalnej „wioski” ma bardzo osobisty charakter. Dla kogoś może być to podróż autostopem, dla kogoś innego decyzja o nauczeniu się nowej umiejętności. Nie ma jednej reguły, jak ma wyglądać podróż, jednak ma jedną cechę; jest nią ZMIANA – odejście od schematu, który powstrzymuje nas przed rozwojem i realizowaniem pełnego potencjału.

Podobne wpisy

One Reply to “Podróż bohatera”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *