Masz problemy z pamięcią? Wypróbuj tego…

Masz problemy z pamięcią? Wypróbuj tego…

Kiedyś sądziłem, że mam słabą pamięć. Tak było do czasu aż natrafiłem na coś, co ukazało mi jak bardzo się myliłem. Technika ta ukazała mi, że nasz mózg jest niesamowitym narzędziem, które odpowiednio wykorzystane może działać cuda. Wszyscy mamy doskonałą pamięć, rzecz w tym, że nie zawsze wykorzystujemy jej pełny potencjał.

Pałac pamięci (Inaczej metoda Loci, metoda miejsc, metoda drogi) to jedna z mnemotechnik, która umożliwia łatwe zapamiętywanie dowolnej ilości informacji. Techniką tą posługiwał się słynny detektyw Sherlock Holmes w serialu BBC „Sherlock”. Kiedy około dwa lata zobaczyłem scenę, w której Holmes wykorzystuje swój pałac pamięci i  zacząłem głowić się nad tym, czy jest to wykonalne dla zwykłego, przeciętnego śmiertelnika.

W dzisiejszym wpisie przedstawię dokładną instrukcję jak go stworzyć oraz używać.

Wiele osób sądzi, że posiada słabą pamięć. To, co zmieni Twoją perspektywę postrzegania możliwości ludzkiej pamięci to  obecne rekordy świata w zapamiętywaniu:

380 kart do gry w czasie 10 minut , 1080 cyfr binarnych w  5 minut oraz 125 przypadkowych słów w 5 minut. 

Brzmi nieźle?

„Ależ Patryku! To są geniusze, wybitne jednostki, z wysokim IQ, których mózgi wyewoluowały na wyższy stopień!”

Otóż nie! Badania mózgów mistrzów świata w zapamiętywaniu, przeprowadzone przez Angielskich naukowców dowiodły, że nie posiadają oni ani specjalnych struktur mózgowych, ani nie szczycą się wysokim IQ. Używają natomiast pewnych strategii, pozwalających na wykorzystanie pełnej mocy ludzkiej pamięci.

Od początku…

Za twórców mnemotechnik, czyli technik zapamiętywania, uważa się starożytnych Greków oraz Rzymian, którzy tak bardzo cenili pamięć, że nawet oddawali jej cześć jako bogini- Mnemozynie. Doskonałe opanowanie pamięci pozwalało wielkim szychom, takim jak Rzymscy Senatorzy na robienie wrażenia na plebsie i politykach. Jak to możliwe, że  pomimo braku wiedzy o funkcjonowaniu mózgu, byli oni zdolni wyczyniać niesamowite rzeczy ze swoją pamięcią?

Odpowiedź jest prosta – Intuicyjnie odkryli dwa czynniki, rządzące pamięcią doskonałą:

Wyobraźnia i skojarzenia

Jeśli więc chcesz coś zapamiętać musisz użyć do tego zasobów swojej wyobraźni, tworząc „żywy obraz” i połączyć go z czymś już znanym. Czyli jeśli masz jakąś nową informację skojarz ją ze starą informacją, która jest już zakodowana w Twojej pamięci długotrwałej. Ten zabieg pozwoli   na zapamiętanie informacji w prosty sposób. Jest to podstawa, na której opiera się metoda Loci  i większość systemów pamięciowych.

Kolejną ważną zasadą, jaką cechują się techniki pamięciowe jest ten wzór:

Obraz + Akcja = Pamięć

Co to oznacza? Kiedy połączymy dany obraz z ruchem, sprawiając, że będzie on dynamiczny nasz mózg przyswoi sobie daną informację o wiele łatwiej.

Są to dwa główne fakty, dotyczące pamięci, które warto mieć na uwadze, tworząc obrazy w swojej głowie. Dodatkowe elementy „dynamicznego obrazu,” które znacznie wpływają na jakość naszej pamięci to:

 • Obrazy pozytywne.
 • Zaangażowanie zmysłów. 
 • Umiejscowienie siebie w obrazach – interakcja. 
 • Przesada. 
 • Absurdalność i humor.
 • Barwa. 
 • Erotyka. 

Czas na budowanie…

Zarówno mistrzowie świata, jak i Sherlock Holmes osiągają sukces dzięki używaniu odpowiednich technik.  Jedną z nich jest wcześniej wspomniana metoda Loci.  Jak wykazały badania ludzki mózg idealnie nadaje się do zapamiętywania w przestrzeni, dlatego myślę, że warto wykorzystać tę cechę i poprawić swoją pamięć.

Znając już podstawy działania zasad pamięci możemy przystąpić do budowy własnego pałacu pamięci, który będziemy mogli wykorzystać do zapamiętywania: wiedzy z książek, dat historycznych, list zakupów, numerów telefonów (w połączeniu z techniką GSP) i wiele innych. Osobiście używam swojego pałacu pamięci do zapamiętywania faktów na studia, co jest niezwykle skuteczną metodą, ponieważ pozwala na oszczędzenie czasu, który mogę przeznaczyć na inne czynności.

1. Fundamenty. Budowanie pałacu zaczynamy od fundamentów. W tym przypadku jest to miejsce, które jest nam dobrze znane, na przykład nasz dom, mieszkanie, szkoła, uniwersytet, sklep itd.  Można stworzyć od podstaw abstrakcyjny budynek w swojej wyobraźni, ale z doświadczenia wiem, że pochłania to masę czasu i jest niepraktyczne. Kiedy będziesz już miał przed oczami miejsce, które będzie twoim pałacem pamięci przejdź do kroku 2.

2.Umeblowanie. Teraz zajmiemy się tworzeniem „haków,” z którymi będziemy łączyć nowe informacje, które chcemy zapamiętać. W tym celu zamknij oczy i w wyobraźni przejrzyj wszystkie pomieszczenia w budynku. Po prostu zobacz je oczami wyobraźni  w swojej głowie. Następnie wybierz jedno z pomieszczeń (np. kuchnię) i wybierz pięć obiektów, które będą służyły za Twoje „haki”. Obiektami mogą być takie rzeczy jak: szafa, lodówka, akwarium, pianino, sofa, łóżko itd. Praktycznie wszystko, co wyróżnia się na tle pomieszczenia może stać się twoim „hakiem” pamięciowym.

3.Kodowanie. Tu rozpoczyna się prawdziwa zabawa. Wybierz interesujący Cię fakt, który chcesz umieścić w swoim Pałacu pamięci i „zawieś go” na jednym z haków, pamiętając o zasadach tworzenia obrazówPisząc „zawieś” mam na myśli połączenie obrazu z danym hakiem (obiektem). Zrób to zgodnie z ruchem odwrotnym do wskazówek zegara, zaczynając od prawej ręki. Przykład zapamiętania listy zakupów zilustruje ten pozornie zawiły proces.

 Załóżmy, że mam do zapamiętania dane produkty: Jajka, masło, budyń, papier toaletowy oraz ziemniaki. Zamykam oczy i wchodzę do mojego pałacu pamięci(np.mój dom). Wybieram pierwsze pomieszczenie, którym jest kuchnia. Moim pierwszym hakiem pamięciowym jest stół (od prawej ręki). Biorę więc mentalny obraz  jajek i wyobrażam sobie, że na stole siedzi olbrzymia, zmutowana kura, która w swej złośliwości ciska we mnie jajkami. Staram się unikać pocisków, ale kilka jajek z mlaśnięciem ląduje na mojej twarzy. Zdegustowany niesubordynacją kury podchodzę do lodówki (drugi hak) i otwieram ją z szarpnięciem co powoduje, że wysypują się z niej kostki masła. Kostki zaczynają się mnożyć i potykam się o nie. Następnie  podchodzę do piekarnika (3 hak) i go otwieram. Wewnątrz widzę smaczny, pachnący budyń, który tylko czeka na to, aby go zjeść. Jednak kiedy podnoszę garnek  on eksploduje mi w twarz, zalewając mnie papką.  Mam już dosyć i kieruję się do zlewu(4 hak), żeby obmyć twarz, a tam zamiast wody z kranu wydobywa się papier toaletowy, który owija się wokół mnie, tworząc karykaturę mumii. Sięgam do akwarium (5 hak) i ku swojej zgrozie widzę, że zamiast ryb w wodzie pływają ziemniaki. Jeden ziemniak wyskakuje, chlapiąc mnie przy tym wodą i ucieka, krzycząc, że nie chce skończyć jako frytka.

Przykład ten jest absurdalny, ale na potrzeby tej metody dokładnie taki właśnie ma być. Im bardziej niecodzienne, absurdalne i  wyolbrzymione obrazy, tym lepiej zapadają w pamięć. Wykorzystałem tu kilka zasad tworzenia dynamicznego obrazu: przesadę, humor, umiejscowienie siebie w wydarzeniach, zaangażowanie zmysłów. Lista zakupów to dość banalny przykład, ale polecam zaczynać trening pamięci właśnie od tego. Na początku może być trudno, gdyż wyobraźnia wymaga wyćwiczenia, a na prostych rzeczach typu lista zakupów jest najłatwiej trenować. Najważniejsze w tym kroku jest pełne wykorzystanie potencjału wyobraźni i skojarzeń oraz odpowiednie zakodowanie danych  na hakach pamięciowych.

Jak wygląda zapamiętywanie (kodowanie) bardziej złożonej i abstrakcyjnej koncepcji niż lista zakupów? 

Załóżmy, że mam do zapamiętania takie stwierdzenie na jakiś ważny egzamin:

 „Zbilansowana dieta  i ćwiczenia fizyczne wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mózgu”. 

W celu zakodowania tej informacji musisz przekształcić ją w obraz.  W tej metodzie piękne jest to, że nie jest konieczne tradycyjne wykuwanie całego zdania słowo w słowo, albo przepisywanie go kilka razy na papier. Wystarczy, że przekujesz dane stwierdzenie w mentalny obraz kierując się zasadami tworzenia dynamicznego obrazu. Wszystko, co musisz zapamiętać do „trzon”(obraz) danej informacji.

Obraz (trzon) będzie wyglądał na przykład tak: Umięśniony mózg w stroju do biegania, zajadający się warzywami i owocami.

Od obrazu dodajesz ruch – Mózg biegnie sprintem na bieżni, którą kładziesz na jednym ze swoich haków. (np. stole)

Dodajesz interakcję  – Pytasz się go, dlaczego ćwiczy w twojej kuchni, a on przez nieuwagę spada z bieżni i zderza się z Tobą. Warzywa i owoce latają we wszystkich kierunkach.

Ta kombinacja umożliwia na sprawne umiejscowienie w pamięci nawet najbardziej skomplikowanych informacji.

4. Odtwarzanie. Jest to ostatni etap, który jest  kluczowy dla osiągnięcia sukcesu. Zamknij oczy i przypomnij sobie listę zakupów, którą przywołałem w przykładzie. Ile z produktów zostało w Twojej pamięci? Jeśli pamiętasz wszystkie to świetnie, jeśli nie – musisz jeszcze trochę poćwiczyć. Pamięć człowieka jest ulotna i czasami zapominamy o najbardziej oczywistych rzeczach, dlatego, aby wejść na wyższy poziom musisz wykonać  powtórki, których schemat wygląda tak:

 • dzień 0 dzisiaj (po zakodowaniu wszystkich informacji przejrzyj je jeszcze raz w pamięci)
 • dzień 0 (przed snem)
 • dzień 2 
 • dzień 7 
 • dzień 30 

Wykonując  powtórkę przywołaj w wyobraźni  obraz i przypomnij sobie „otaczające” go informacje.

Przykład: Powracam do obrazu mózgu, uprawiającego sport w mojej kuchni i staram sobie przypomnieć co ten obraz znaczył.  Mówię sobie w myślach: „Zbilansowana dieta (warzywa i owoce) i ćwiczenia fizyczne (bieżnia) wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mózgu (mózg na bieżni)”. 

Jeśli tylko poprawnie zakotwiczyłeś go na haku jest duża szansa, że z łatwością przypomnisz sobie jego znaczenie.

Z doświadczenia wiem, że powtórki są kluczowe, ponieważ opóźniają proces „blaknięcia” w pamięci. Zaleta tego systemu jest taka: Jeśli raz dobrze zanotujesz obraz na matrycy pamięciowej i wykonasz sumiennie powtórki, nie musisz powracać do materiału i przypominać sobie, tracąc tym samym cenny czas.

„Stworzyłem Pałac Pamięci. Co dalej robić?”

Ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Oczywiście, jeśli zależy Ci na poprawie swojej pamięci, łatwiejszej nauce, polepszeniu relacji z innymi czy też pobiciu rekordu świata 🙂

Wiem, że łatwo się zniechęcić i metoda ta może wydawać się męcząca do wprowadzenia w życie, ale co najważniejsze działa i każdy może się jej nauczyć. Teraz wymówki typu mam słabą pamięć lub mam sklerozę stają się  bezpodstawne 🙂

Kilka rad na koniec…

 • Uwolnij swoją kreatywność i twórz najbardziej, absurdalne, dziwaczne, szokujące skojarzenia.
 • Na jednym haku możesz powiesić dowolną ilość informacji. Nie ograniczaj się!
 • Możesz stworzyć kilka pałaców pamięci i według kategorii, na przykład: Studia, Praca, Historia, Rozwój osobisty itd. – wszystko w Twoich rękach.
 • Zapamiętuj tylko te informacje, które są dla Ciebie wartościowe. Nie ma sensu tracić czasu na rzeczy, które  się nie przydadzą w życiu.
 • Czytaj książki – To znacznie usprawnia  wyobraźnię, która jest niezbędna w korzystaniu z mnemotechnik.
 • GSP – (Główny system pamięciowy) – w skrócie – pozwala zapamiętywać numery telefonu, daty, numery konta bankowego itd. Jest to jedna z najpotężniejszych mnemotechnik, jaką dane mi było wypróbować. W połączeniu z metodą Loci daje niemalże nadprzyrodzoną moc super-pamięci. Jest to jednak temat na nowy wpis 🙂
 • Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o Mnemotechnikach zajrzyj do książki pt: ”Pamięć na Zawołanie”.

 

Napisz proszę w komentarzu co sądzisz o tej metodzie i podziel się swoimi przemyśleniami, wątpliwościami i pytaniami 🙂

 


Źródła:

http://www.world-memory-statistics.com/discipline.php?id=CARDS10

https://www.newscientist.com/article/dn3181-master-memories-are-made-not-born/

Pamięć na zawołanie, Tony Buzan

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *