Jak skutecznie uczyć się języków – praktyczne metody

Jak skutecznie uczyć się języków – praktyczne metody

Dla mnie najważniejsze korzyści ze znajomości języków obcych to czerpanie radości ze swobodnej rozmowy z ludźmi na całym świecie oraz  dostęp do ogromnej ilości wiedzy. Niestety w szkole system nauki jest zwykle mało efektywny i zamiast rozbudzać radość do nauki, często zniechęca uczniów na wiele lat. Pamiętajmy, że nieskuteczny system nie może stać się wymówką do niepodjęcia działania. Dzisiaj przedstawię skuteczne narzędzia do nauki, które sprawdziły się i nadal doskonale sprawdzają dla mnie.

*Nie czerpie żadnych zysków finansowych z polecanych narzędzi. Polecam tylko te, które realnie pomogły mi w nauce języków.

Mówienie

Cel nauki języka jest prosty. Nauczyć się swobodnie formułować oraz rozumieć komunikaty. Zauważyłem, że wiele osób ma pewną blokadę psychologiczną przed rozmawianiem, nawet jeśli dość dobrze znają dany język. Przeszkodą mogą być przekonania typu: Już dawno powinienem się nauczyć angielskiego, nie jestem zbyt dobry lub nie chcę się ośmieszyć.
O zmianie przekonań pisałem tutaj.

Takie blokady skutecznie utrudniają praktykę języka, uniemożliwiając popełnianie błędów, które są niezbędne w procesie nauki. Rozwiązanie jest więc następujące: Za wszelką cenę używaj języka! Nawet przy najgłupszej okazji. Kiedy byłem w Anglii pierwszy raz, zrozumiałem, że żeby nauczyć się języka nie wystarczy jechać do danego kraju i tam siedzieć, ale trzeba realnie zmusić się do jego używania w każdej sytuacji. Dlatego pytałem się przechodniów o drogę, o godzinę, w parku zagadałem do grupki trenujących Anglików. Wymagało to ode mnie dużego przełamania się i wyjścia ze strefy komfortu, ale było warto.

Jeśli nie masz możliwości praktyki języka w kraju, w którym się go używa, nie zniechęcaj się. Istnieje wiele portali internetowych, które umożliwiają wymianę językową z ludźmi na całym świecie. Ja dzięki stronie MyLanguageExchange.com znalazłem partnera językowego z Kolumbii do nauki języka hiszpańskiego. Możesz też skorzystać z lekcji profesjonalnych nauczycieli z Italki.com. Dla samodzielnej praktyki polecam metodę Direct (dawnej metoda Callana), która kładzie duży nacisk na mówienie oraz bezpośrednią komunikację. Dużą popularnością cieszą się też kursy autorstwa Beaty Pawlikowskiej – Blondynka na językach.

Słówka i gramatyka

Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy znajomość 1000 podstawowych słówek, aby zrozumieć większość komunikatów w danym języku. Jak więc w szybkim tempie opanować tak dużo słówek? Niektórzy wolą tradycyjne metody takie jak zapisywanie słownictwa w zeszycie, czy też wielokrotne ich przepisywanie, i jeśli te metody się sprawdzają w ich przypadku to super. Warto jednak wspomnieć o nowych wynalazkach, od których aż roi się w internecie. Pierwszą z nich jest aplikacja, której używam nie tylko do nauki języków, ale też do nauczenia się wielu innych definicji i pojęć. Mowa o Quizlet.com. Platformy tej używam od 2 lat i sprawdza się doskonale w nauce nowego słownictwa. Pozwala mi tworzyć niezliczone zestawy fiszek (flashcards), które systematycznie powtarzane na stałe przenoszą się do pamięci długotrwałej.

Zobacz  mój przykładowy zestaw fiszek tutaj.

Trzeba pamiętać, że nauka nowych słówek i zwrotów, nie ma sensu, jeśli nie będziemy umieć użyć ich w kontekście. Dlatego tworząc, swoje fiszki warto umieścić tam przykładowe zdanie. (Czego ja nie zrobiłem w powyższym zestawie, ponieważ przykłady zdań z tymi słówkami mam w książce, do której często wracam.)

Kolejną platformą do nauki słówek i gramatyki jest Duolingo. Platforma ta dostępna jest zarówno na przeglądarkę, jak i na smartfona. Wykorzystuje ona mechanizm grywalizacji, czyli pozwala zdobywać punkty za wykonane zadania i stopniowo piąć się na wyższe poziomy. Istnieje również możliwość konkurencji ze znajomymi, co jest kolejnym aspektem motywującym do działania.

Staromodne podręczniki do nauki gramatyki zwykle omijam szerokim łukiem, zastępując je praktycznymi ćwiczeniami na przykład na perfect-english-grammar.com

Słuchanie

Rozumienie komunikatu zwrotnego jest niezbędnym komponentem nauki języka obcego. W jaki sposób możemy zwiększyć poziom zrozumienia? Odpowiedź jest prosta: Słuchać jak najwięcej! Nawet jeśli niewiele rozumiemy. Mózg, który jest „zanurzony” w środowisku obcego języka zaczyna przyswajać go sobie o wiele sprawniej, dlatego z każdej strony staraj się otaczać językiem, którego się uczysz. Nie słuchaj rzeczy, które nie są dla ciebie interesujące, wybierz te tematy, które są w kręgu twoich zainteresowań. Dzięki temu będziesz łatwiej przyswajał wiedzę. Kieruj się zasadą łączenia przyjemnego z pożytecznym.

Dla mnie dużą wartość ma strona TEDx, gdzie mówcy z całego świata prezentują swoje idee. Pod każdym odcinkiem możemy znaleźć transkrypt, co umożliwia aktywne śledzenie wygłaszanego tekstu.

Kolejnym doskonałym źródłem są Podcasty. Czyli darmowe audycje na rozmaite tematy, które można pobrać z internetu. Zwykle słucham ich, podróżując środkami publicznego transportu oraz samochodem.

Oglądanie seriali w języku, którego chcemy przyswoić jest doskonałym sposobem na połączenie rozrywki z nauką. Warto włączyć napisy w danym języku, zamiast po polsku. Zwiększy to efektywność nauki. Seriale, które podniosły mój stopień rozumienia języka to m.in.: Breaking Bad, Gra o Tron, House of Cards, (Angielski), Narcos (Hiszpański).

Czytanie

Czytanie może wydawać się najcięższe i na początku nauki zwykle tak jest. Jeśli jesteś molem książkowym tak jak ja, czytaj w obcym języku swoje ulubione książki, które już przeczytałeś po polsku. Tym sposobem będziesz rozumiał rozwój akcji oraz fabułę. Niezastąpionym urządzeniem, które umożliwia przyjemne czytanie w obcym języku jest czytnik Kindle. Dzięki temu, że posiada on wbudowany słownik, istnieje możliwość sprawdzenia znaczenia słówka w 2 sekundy. Dodatkowo system zapisuje dane słówka, co umożliwia ich  systematyczne powtarzanie.

Systematyczność

Internet oferuje niemal niewyczerpane źródło wiedzy z wielu dziedzin. Wszystko to jednak nie da żadnych rezultatów, jeśli nie podejmiesz odpowiedniego DZIAŁANIA. Nauka języków wymaga codziennej aktywności, powtarzania i co najważniejsze używania danego języka w rzeczywistej komunikacji z ludźmi. Osiągnięcie odpowiedniej systematyczności i wprowadzenie nawyków jest konkretnym wyzwaniem, jednak dokonanie tego sprawi, że nauka będzie o wiele przyjemniejsza. Temat nawyków jest bardzo obszerny, dlatego zajmę się nim w kolejnych wpisach.

Wypróbuj już teraz powyższe metody i pamiętaj, żeby codziennie robić jeden mały krok do przodu. Przykład: ucz się jednego słówka dziennie.

Zobacz też:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *