Poznaj 5 błędów, które zabijają Mastermind

Poznaj 5 błędów, które zabijają Mastermind

Jeśli zainspirowałeś się moim poprzednim wpisem i jesteś w trakcie zbierania własnej grupy Mastermind, to przygotowałem dla Ciebie zwięzły spis najpoważniejszych błędów, których warto się wystrzegać. Ich świadomość może zdeterminować, czy twoja grupa będzie działać na pełnych obrotach i przyniesie jej członkom korzyści, czy rozpadnie się po kilku spotkaniach.

 

Jeżeli nie czytałeś jeszcze mojego poprzedniego wpisu, to polecam zacząć od niego, gdyż dzięki temu będziesz mieć odpowiedni kontekst.

Miałem dzisiaj napisać o różnych rodzajach agend na spotkanie, ale wybrałem ten temat, ponieważ myślę, że od świadomości poniższych błędów zależy sukces twojej grupy.

1. Mizerna obecność  

Dla każdego członka grupy regularna obecność na spotkaniach powinna być priorytetem. Wiadomo – są różne sytuacje losowe, które mogą uniemożliwić pojawienie się na sesji, ale jeśli kogoś zaczyna notorycznie brakować na spotkaniach, powinno to wzbudzić twoje obawy i być podstawą do usunięcia takiej osoby z grupy. Zanim jednak podjemiesz radykalne kroki, postaraj się porozmawiać z daną osobą.

2. Brak skutecznej Agendy 

Wyznaczone struktury spotkania są bardzo istotne, ponieważ pozwalają na płynne i efektowne przeprowadzenie sesji. Jeśli ich brakuje, uczestnicy zazwyczaj rozgadują się na różne tematy i w ostateczności całe spotaknie nie ma żadnych efektów.

Ścisła agenda może wydawać Ci się zbyt formalnym i „korporacyjnym” rozwiązaniem, ale uwierz mi – nie tylko pozwoli zaoszczędzić masę cennego czasu, ale też dramatycznie zwiększy wydajność spotkań.

(wzór agendy możesz pobrać na samym dole)

3. Brak kluczowych reguł

Posiadając jasno określone zasady, które usprawniają działanie grupy, pozbędziesz się niejasności i niepotrzebnych konfliktów. Jeśli każdy członek będzie wiedział od początku, jakie zachowania są pożądane, a jakie nie – unikniesz straty czasu na tłumaczeniu każdemu z osobna. Główne zasady mogą zostać ujęte w formie wspólnie stworzonej konstytucji, która może krystalizować w trakcie pierwszych kilku spotkań. Najlepiej, aby taka konstytuacja zawierała też cel istnienia grupy.

Przykładowa konstytucja:

1. Każdy uczestnik zobowiązuje się do realizacji własnych celów wyznaczonych na spotkaniu w ustalonym terminie.
2. Każdy uczestnik deklaruje się służyć pomocą i wsparciem reszcie uczestników.
3. W przypadku nieuzasadnionej nieobecności uczestnik zobowiązuje się… (sankcja).

4. Słabe zaangażowanie

Kluczem powodzenia grupy Mastermind jest wymiana pomysłów, pomocy i wsparcia. Dlatego, jeśli ktoś czerpie od innych, ale nawet nie stara się dać czegoś od siebie, to jako założyciel grupy i facylitator musisz interweniować. Idealny model działania grupy to taki, w którym członkowie utrzymują równowagę miedzy wartością, jaką wnoszą a korzyściami, jakie mają dla siebie.

5. Niewłaściwe wyznaczanie celów

Skuteczne wyznaczanie celów podczas spotkań, przekłada się na poziom produktywności oraz morale całej grupy. Dlatego, zamiast wyznaczać niejasne i mało znaczące cele, które sprawiają, że kręcisz się w kółko, zachęcaj członków, aby tworzyli je według zasady starej i dobrej metody S.M.A.R.T. czyli…

S – sprecyzowane
M- mierzalne
A – atrakcyjne
R- realistyczne
T- terminowe

Szybki przykład:

Nieskutecznie wyznaczony cel:  Zacznę więcej zarabiać.

Potwornie skuteczny cel: Znajdę nowego i dobrze płatnego  klienta na portalu useme.com do przyszłego poniedziałku i wykonam dla niego zlecenie za minimum 400 zł.

Złota formuła na koniec

Dobra wiadomość jest taka, że powyższy przegląd zabójczych błędów, które niszczą Mastermind w zarodku pozwoli Ci zwiększyć czujność, wyłapać je w swojej grupie oraz na bieżąco wprowadzać zmiany. Natomiast zła wiadomość jest taka, że…

I tak nie unikniesz wszystkich błędów! 

Ale to normalne i nie przejmuj się tym. Twój pierwszy Mastermind rozsypał się w pył? Wyciągnij wnioski i załóż kolejny.

Uświadamiasz sobie, że źle dobrałeś niewłaściwych członków, którzy zaczynają olewać zasady? Podziękuj im i znajdź nowych, którzy docenią wartość spotkań…

Nie poddawaj się i uwierz, że możesz stworzyć grupę, która  będzie Cię wspierać w uwalnianiu Twojego potencjału oraz dążeniu do najlepszej wersji ciebie.

Powodzenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *