14 naukowych korzyści z praktyki medytacji

14 naukowych korzyści z praktyki medytacji

Wokół medytacji krąży wiele mitów, które zniekształcają jej obraz, przez co jawi się ona  jako jakiś mistyczny rytuał z krajów dalekiego wschodu. Na szczęście w ciągu ostatnich 10 lat zostało przeprowadzonych wiele badań, potwierdzających skuteczność rozmaitych technik medytacyjnych w wielu obszarach życia. W dzisiejszym wpisie przedstawię 14 naukowo udowodnionych korzyści, dla których warto rozpocząć codzienną praktykę medytacji już dzisiaj 🙂

 

Zdrowie

Po przejściu 8-tygodniowego trening Uważności badani zostali zaszczepieni na wirus grypy.  Po porównaniu do grupy kontrolnej (która nie przeszła treningu medytacji), u osób medytujących badacze zarejestrowali m.in. znaczny wzrost przeciwciał na szczepionkę.

Po zaledwie 4 dniach treningu medytacji uważności  subiektywne odczuwania nieprzyjemności bólu u badanych zostało zredukowane o 57%, zaś intensywność bólu o 40% w porównaniu do grupy kontrolnej.

 

Szczęście

Badanymi były osoby z zaburzeniami nastroju, które przeszły trening medytacji Uważności. Rezultaty ukazały, że praktyka medytacji prowadzi do redukcji ruminacji – czyli kompulsywnego myślenia, które często prowadzi do chorób i zaburzeń.

Eksperyment na 139 pracujących dorosłych dowiodły, że medytacja miłującej dobroci (loving-kindness meditation) zwiększa poziom doświadczanych pozytywnych emocji.

Rezultaty badań przeprowadzonych przez badaczy na Uniwersytecie Connecticut, ukazały znaczną poprawę w  leczeniu osób z zaburzeniami lękowymi.

Wyniki Programu Redukcji Stresu (MBSR) ukazują, że może być efektywna w celu zmniejszenia poziomu stresu oraz ogólnej poprawy jakości życia.Podejrzyj

 

Relacje

Rezultaty eksperymentów wykazały, że medytacja może pomóc we wzroście pozytywnych emocji społecznych i zmniejszyć poczucie izolacji.

W Stanfordzkim eksperymencie u badanych, którzy przeszli trening medytacji współczucia (CCT – Compassion Cultivation Training odnotowano znaczny wzrost w trzech dziedzinach: Empatii dla innych, odbierania empatii od innych oraz empatii wobec siebie.

W trakcie medytacji zmienia się nasza relacja z samotnością. Znikają wzorce lękowe, które sprawiają, że czujemy się zagrożeni, czując samotność.

 

Samodyscyplina

Po 9-tygodniowym treningu zanotowano spadek poziomu zmartwień oraz tłumienia emocji.

Badanymi byli ludzie praktykujący medytację Vipassana, która opiera się na świadomości ciała oraz oddechu.

 

Zmiany w mózgu

To, że praktyka medytacji fizycznie zmienia mózg, wiadomo już od 2008 roku. Badacze odkryli, że mózgi osób medytujących  różnią się od mózgów osób nie-medytujących w dwóch miejscach: Zwięszona objętośc substancji szarej w prawej części kory oczodołowej-przedczołowej oraz w prawej części hipokampa. Te części mózgu są odpowiedzialne za regulację emocji oraz odpowiedź na bodźce.

 

Produktywność

Rezultaty badań ukazały, że medytacja uważności może ulepszyć związane z uwagą reakcje behawioralne poprzez ulepszanie  funkcjonowania określonych sub-kompomentów uwagi.

Te badania dowiodły, że krótki trening medytacji uważności ulepsza przetwarzanie przestrzenne pamięci.

 

 

Jeżeli te korzyści są dla ciebie wystarczające  i przez regularną praktykę chcesz chcesz doświadczyć ich na własnej skórze, to kliknij tutaj, gdzie znajdziesz szczegółową instrukcję do medytacji uważności 🙂

 

 

 

Zobacz też:

 

 

 

 

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *